Zespół Szkół Technicznych
im. Unitów Podlaskich
w Międzyrzecu Podlaskim

Biuletyn Informacji Publicznej

Wyjazd na sztukę pt. „Dzień Gniewu” do Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu Nowym

Wyjazd na sztukę pt. „Dzień Gniewu”

do Wyższego Seminarium Duchownego im. Jana Pawła II Diecezji Siedleckiej w Opolu Nowym

8 listopada 2016 roku grupa uczniów naszej szkoły miała okazję zwiedzić Wyższe Seminarium Duchowne im. Jana Pawła II Diecezji Siedleckiej w Opolu Nowym oraz obejrzeć sztukę teatralną pt. „Dzień Gniewu”, na podstawie dramatu Romana Brandstaettera, wystawioną przez alumnów trzeciego roku tegoż Seminarium.

Sztuka opowiada o losach Żyda – Emanuela Blatta, który w ucieczce przed swoim oprawcą komendantem Bornem, esesmanem odpowiedzialnym za likwidację Żydowskiego getta w mieście, przedostaje się do klasztoru. Żyd, a także zakonnicy nie są świadomi, iż powodem częstych wizyt komendanta jest przyjaźń, jaka łączyła go przed laty z przeorem, kiedy jeszcze wspólnie studiowali teologię w Rzymie. Całą sytuację obserwuje panna Chomin – tę postać grał absolwent naszego technikum, Mateusz Waszkiewicz – która za cenę kilku zakurzonych pereł jest w stanie wydać Żyda przed swoim kochankiem Bornem. Splot wydarzeń wydaje się zaciskać powoli pętlę na gardle bohaterów dramatu. Sztuka okazała się niezwykle interesująca i wzbudziła wiele pozytywnych emocji wśród widzów oraz skłoniła do refleksji nad fundamentalnymi wartościami.

W wycieczce uczestniczyła również grupa przedstawicieli Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy parafii św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim oraz Publicznego Gimnazjum Nr 3 im. Janusza Kusocińskiego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rogoźnicy. Umilając sobie pobyt wspólnie wybrali się do Restauracja McDonald’s w Nowych Iganiach.

Nad bezpieczeństwem podczas wycieczki i miłą atmosferą czuwali nauczyciele: Beata Pawłowska, Bogusława Małek, Andrzej Małek, Magdalena Budziszewka oraz ks. Marcin Komoszyński.

Redagowała: Beata Pawłowska

Skip to content