Zespół Szkół Technicznych
im. Unitów Podlaskich
w Międzyrzecu Podlaskim

Biuletyn Informacji Publicznej

Erasmus + ‘On The Road’ Wizyta w Segowii

Zespół Szkół Technicznych w roku szkolnym 2017/2018 przystąpił do europejskiego projektu Erasmus + „On The Road”. Projekt zakłada strategiczną współpracę czterech szkół: z Alty w Norwegii, Segowii w Hiszpanii, Thouras we Francji oraz ZST w Międzyrzecu Podlaskim. Kraje te są położone na czterech końcach Europy i reprezentują jej wschód, zachód, północ i południe. Tematem przewodnim projektu jest migracja ludności w Europie. Uczniowie w ramach współpracy szkół wyjeżdżają na tygodniowe wymiany podczas których realizują rożne zadania związane z projektem.  Do głównych zadań  należy zaprojektowanie i wykonanie dużego metalowego drzewa, które będzie stało przed szkołą w Thouras oraz mniejszych w pozostałych krajach.  Drzewa te, będą „karmione” w trakcie całego projektu różnymi elementami kojarzącymi się z migracją ludności. Aby tego dokonać młodzież musi zgłębić ten temat, a  umożliwić to mają spotkania z ciekawymi ludźmi, wywiady z imigrantami, tworzenie strony internetowej, ulotki, piosenki oraz flash moba zawierającego elementy choreograficzne z rożnych krajów.

W projekt zaangażowanych jest 18 uczniów z Technikum. Każdy uczeń weźmie udział w jednej wymianie do danego kraju, oprócz tego wszyscy zaangażowani są do działania podczas wizyty zorganizowanej w Polsce. Podczas wymiany uczniowie mieszkają w domach uczniów biorących udział w projekcie, ponieważ projekt ma za zadanie integrację młodzieży z różnych krajów, rozwój umiejętności językowych, interpersonalnych oraz dogłębne poznanie kultury danego kraju.

Pierwszym krajem goszczącym była Hiszpania. Wymiana odbyła się w dniach 06. 11- 10.11.2017 w Segowii. Miasto to jest położone 100 km na północ od Madrytu, liczy ok. 60 tyś. mieszkańców i jest niezwykle popularną miejscowością turystyczną. Wszystko głównie za sprawą najważniejszej spuścizny architektonicznej z czasów Imperium Rzymskiego na terenie Hiszpanii, czyli potężnego bo zbudowanego z około 25 tysięcy granitowych bloków Acueducto de Segovia. Kolejnym emblematycznym zabytkiem miasta jest pałac królów Kastylii – Alkazar w Segowii powstały nie później niż w 1122 roku. Najważniejszym zabytkiem religijnej architektury w Segowii jest pokaźnych rozmiarów katedra – Catedral de NuestraSeñora de la Asunción de San Frutos. Ponadto sama starówka w mieście od 1985 roku wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podczas wymiany uczniowie uczestniczyli w licznych wykładach dotyczących aktualnej sytuacji migracyjnej w Europie. Mieli możliwość wysłuchania m.in. porucznika NATO, władz miasta odpowiedzialnych za imigrantów, kierowniczką hiszpańskiego UNHCR, przedstawicielką Amnesty International oraz wolontariuszy pomagającym uchodźcom. Dzięki tym prelekcjom dowiedzieli się dokładnie o kryzysie migracyjnym w Europie, procedurach uzyskania statusu uchodźcy, różnicy pomiędzy takimi pojęciami jak uchodźca, imigrant i osoba ubiegająca się o azyl, również o problemach i wyzwaniach j związanych z migracją ludności.  Uczniowie w grupach międzynarodowych tworzyli stronę internetową, hymn projektu, wywiady z imigrantami oraz lokalną społecznością. Nietypową formą promowania projektu było stworzenie przez uczniów flash moba, oraz zaprezentowanie go na ulicach Segowii. Zadaniem młodzieży było również wymyślenie nazwy drzewa oraz loga  projektu. Nasza szkoła została również bardzo miło powitana przez Polskie Stowarzyszenie Im. Karola Wojtyły w Segowii. Ich przedstawiciele: rodzice, dzieci i nauczyciele przygotowali piękne powitanie z akcentami polskimi takimi jak flaga, stroje narodowe ,hymn naszego kraju, piosenki i wiersze oraz informacje o sławnych polakach. Po tak uroczystym powitaniu, uczestnicy projektu mieli okazje spróbować polskich potraw, które zostały przygotowane przez polskich gospodarzy imprezy. Wielu wzruszeń doświadczyły rozmowy o kraju.

Po zajęciach w szkole uczniowie zwiedzali Segowię, oraz Madryt. Wieczory upływały na integracji  z młodzieżą  z innych krajów. Niestety nadszedł dzień wyjazdu do swoich domów i pożegnań, którym nie było końca. Wszyscy wrócili z miłymi wrażniami.

Skip to content