Zespół Szkół Technicznych
im. Unitów Podlaskich
w Międzyrzecu Podlaskim

Biuletyn Informacji Publicznej

Dzień Patronów Szkoły – Bł. Unitów Podlaskich

Dnia 19 stycznia 2018 roku w Zespole Szkół Technicznych świętowaliśmy Dzień Patrona – Unitów Podlaskich. Są to ludzie, którzy oddali życie za wiarę, nie chcieli wpuścić do swojej świątyni prawosławnego Księdza. Unici nie zamierzali odstępować od swego wyznania, czuli się Polakami i katolikami. Na ziemiach pratulińskich i drelowskich inicjatywa cara spotkała się z oporem ludzi przeciwko władzy.  Ci, którzy wzbraniali się przed przyjęciem prawosławia poddawani byli dotkliwym represjom. W związku z tą uroczystością młodzież wzięła udział w konkursie wiedzy o Unitach Podlaskich a także przygotowała akademię pod kierunkiem nauczycielek Barbary Jurkowskiej i Beaty Pawłowskiej. Specjalnym gościem zaproszonym przez organizatorki był p. Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk – przyjaciel szkoły, który przybliżył młodzieży historię Unitów Podlaskich, podarował szkole płytę z filmem ,, Unitów Drelowskich droga krzyżowa” oraz kilka książek pt,, Unitów Podlaskich droga do świętości”.

Redagowała p. Barbara Jurkowska

Skip to content